Co roku w całej Polsce developerzy oddają do użytku nowe osiedla mieszkaniowe. Inwestycją od momentu jej odbioru trzeba w odpowiedni sposób zarządzać, aby wprowadzanie się lokatorów przebiegało sprawnie i bezproblemowo. Zanim na osiedlach powstaną prężnie działające wspólnoty mieszkaniowe potrzebna jest osoba, która zapewni dobrą komunikację między mieszkańcami a developerem, a potem pomoże utworzyć struktury wspólnoty. Te obowiązki coraz częściej przejmują wyspecjalizowane firmy mające ogromne doświadczenie w zarządzaniu nowymi nieruchomościami.

Usługi

Jakie usługi świadczą firmy oferujące profesjonalne zarządzanie nieruchomościami? Przede wszystkim jest to opieka prawna. Zarządcy doradzają, w jaki sposób powinny kształtować się stosunki własnościowe, jak powinno wyglądać wyodrębnienie lokali i jak zgodnie z prawem obliczyć udziały w nieruchomości. Zarządca zajmie się też protokolarnym przejęciem nieruchomości od dewelopera, oraz zweryfikuje, czy nieruchomość jest w takim stanie, w jakim jest to opisane w dokumentach. Zarządca administruje nieruchomością już w momencie przekazania kluczy pierwszemu lokatorowi. Pomaga mieszkańcom stworzyć wspólnotę mieszkaniową: tworzy strukturę formalnoprawą, statut, regulaminy itp. Zajmuje się też formalnościami takimi jak rejestracja wspólnoty czy założenie jej konta bankowego. Zarządca pomaga w negocjacjach umów o dostawę mediów, odbiór śmieci itp. i dba o to, aby koszty użytkowania nieruchomości były jak najbardziej zoptymalizowane. Firma zarządzająca zajmuje się także obsługą finansowo-księgową osiedla. Rozlicza czynsze, zaliczki i przygotowuje plany gospodarcze. Opracowuje wszelkiego rodzaju sprawozdania, analizy, raporty i audyty, a także zajmuje się windykacją należności. Nowoczesne firmy oferują mieszkańcom platformy internetowe, dzięki którym mają oni dostęp do swoich profili mieszkańca nawet ze smartfona.

Indywidulane potrzeby

Różne osiedla mają różne potrzeby, dlatego oferty firm zarządzających nieruchomościami są elastyczne. Firmy mają indywidualne podejście do każdej inwestycji. W związku z tym zakres świadczonych usług może się od siebie różnić w zależności od potrzeb danego osiedla.