Osiedla mieszkaniowe, aby funkcjonowały sprawnie, potrzebują fachowego administrowania. Dlatego coraz więcej nowoczesnych osiedli do zarządzania swoimi zasobami zatrudnia wyspecjalizowane w tej dziedzinie firmy. Dzięki temu mieszkańcy osiedli mogą czuć się w nich komfortowo, a okolica jest zadbana. Jakie problemy najczęściej spotykają na swojej drodze wspólnoty mieszkaniowe?

Dokumentacja budynku

Każda wspólnota mieszkaniowa powinna dysponować pełną dokumentacją wszystkich budynków. Powinna się w niej znaleźć historia poszczególnych budynków wraz z naniesionymi zmianami w razie wykonywania robót. Wiele wspólnot ma problem ze skompletowaniem wszystkich niezbędnych dokumentów.

Ściąganie należności

W wielu wspólnotach dużym problemem pozostaje ściąganie należności. Problemy z lokatorami, którzy nie płacą czynszu, uniemożliwiają wspólnocie dokonywanie napraw, remontów czy planowanie dalszych inwestycji. O zapłatę administracja może ubiegać się na drodze sądowej. Nowoczesne administracje starają się iść klientom na rękę, proponując spłatę zadłużenia np. w ratach.

Kłopotliwi lokatorzy

Czasami jedynym wyjściem, by rozwiązać problem z kłopotliwym lokatorem, jest jego eksmisja. Wspólnota ma prawo sądownie zażądać licytacji lokalu, by zamieszkała w nim nowa osoba. Firmy oferujące profesjonalne zarządzanie nieruchomościami wiedzą, jak przeprowadzić wszystko zgodnie z prawem i poszanowaniem godności osoby eksmitowanej.

Pozyskiwanie pieniędzy

Wspólnoty mieszkaniowe często mają problemy z dopięciem budżetu, ponieważ pozyskują środki tylko z opłat dokonywanych przez mieszkańców. Nowoczesne firmy zarządzające nieruchomościami szukają dodatkowych źródeł dochodu, np. w postaci umieszczania na osiedlach nośników reklamowych, szukania sponsorów remontów, a w razie potrzeby – zaciągnięcia kredytu.

Szukanie kompromisów

Do zadań każdej wspólnoty należy także szukanie rozwiązań nawet najbardziej nieszablonowych problemów. Muzycy, chcący ćwiczyć swoje umiejętności czasami są niechętnie widziani na osiedlach, podobnie jak właściciele dużych czworonogów. Aby sąsiedzi nie patrzyli na siebie wilkiem, administracje muszą wynajdywać dla nich rozwiązania satysfakcjonujące obie strony konfliktu.